Szobi kálvária

A szobi kálváriaA településekről kivezető főutakon rendszeresen helyeztek el kereszteket, lehetőséget adva az utazóknak ájtatosság végzésére. Sokszor jelölték meg keresztekkel a települések környékének egy-egy magaslatát is, a kálváriai események színhelyére utalva. Szobon a kálvária előzménye lehetett a felállított kőkereszt a mai kálvária helyén, ahol akkor még a faluból a Zebegény felé vezető út vezettet. Bizonyítja ezt egy metszet Ligeti Antal rajza, amely az 1860-as években készült, és a Vasárnapi Újságban jelent meg. Ezen a helyen építtette fel Luczenbacher Pál a felesége és önmaga hamvait befogadó kálvária-kápolnát és a hozzá vezető stációkat az 1880-as évek elején.Ennek bizonyítéka, hogy a kálvária középső keresztjén 1881-es évszám olvasható. A Szobról készült kataszteri felmérés 1885-ben fejeződött be és a Polgármesteri Hivatalban megtalálható eredeti térképen már szerepel a kálvária-stációk sora és a dombtetőn álló kereszt. A kápolna épületén az 1890-es évszám olvasható és az épületben található táblákon is ez az évszám szerepel. Mindezek alapján feltételezhető, hogy a kálvária Szobon két időszakban épült. A stációk és a keresztek már 1881-ben álltak, de a kápolna 1890-re készült el. A kápolna tervezője és építője Czigler Győző egyetemi tanár, aki a Luczenbacher családdal rendszeres munkakapcsolatban állt. Czigler Győző tervezte a Luczenbacher Pál által alapított és építtetett Lujza leányiskolát is, amelyet 1855-ben avattak fel. Luczenbacher Pállal a kapcsolata Budapesten alakult ki, több közös munkában vett részt mint felügyelő. A budapesti Kereskedelmi Akadémia egyik alapítójaként megbízta a vezérlő-bizottság az akadémia új épületének a munkálatait irányító építési albizottság vezetőjének, tőle az építkezésre a megbízást Czigler kapta. Az építkezésekhez a Luczenbacher családtól rendelte mindig a szükséges épületfát, hiszen többek között ezzel is nagyban foglalkoztak. Tehát a kapcsolatuk nem véletlenszerű volt, s ennek eredményeképpen kapott Czigler Győző megbízást a leányiskola és a kálvária megtervezésére és megépítésére. Annál is inkább, mivel szinte egyidőben, az 1880-1890 közötti évtizedben készült el mindkettő.

A kápolnához csatlakozó remetelak, szolgálati lakás tetején álló keresztek: Jézus és a két latorSzobon a kálvária stációsora 9 építménnyel készült a hozzájuk csatlakozó kápolnával a domb tetején, amelynek oldalain helyezték el a további 5 képet. A stációk a város felett uralkodó magaslatra vezetnek és az út bal oldalán állnak, egymástól általában 12-13 méterre. Az elöl nyitott téglaépítmények a felfelé vezető útra merőlegesen állnak, így a keresztutat végzőknek egy negyed fordulatot kell tenniük, hogy előttük megállhassanak, s újabb negyed fordulattal mehetnek tovább. A szobi kálvárián öntöttvasból készült táblaképek találhatók, a domborműveket Luczenbacher Pál készíttette, a gyártási helyről jelenleg nincs semmi adatunk. Az öntvényeken látható képek alakjai a kálváriák szokásos előírása szerint nyugati irányba néznek, így a képsor szereplői lefelé, a felfelé vezető útiránnyal szemben, visszafelé néznek. A kálvária-kápolna a stációsor végén, a domb szélén épült fel, a Duna-part felett. Az épület Duna-parttal szembeni részének közepén található a kiemelt kápolnabejárat. A félköríves előrész két oldalán indulnak a hozzá simuló lépcsőkarok a tetőre, amelynek hátsó részénél állnak a keresztek. A kör alakú kápolnában belső köroszlopsor található, amely a tetőt tartja. A bejárattal szemben van a kápolna oltára, amelyet Jézus Szent Szíve tiszteletére szenteltek fel. Eredetileg az oltáron egy életnagyságú, Krisztust ábrázoló festmény állt, de vandál kezek tönkretették az 1970-es évek közepén. A helyreállításkor egy fából készült Jézus szobor került az oltár mögé, amelyet a renoválást végeztető Győri Mihály plébános készíttetett. A díszített faragású, asztal alakú oltár Kliment Károly, volt lazarista laikus testvér munkája. A terem közepén feküdt Luczenbacher Pál és felesége márvány sírköve, amelyet szintén összetörtek a “kincskeresők”. Ma egy betonból öntött lap zárja le az építtető sírkamráját. Az építkezés emlékére két táblát is elhelyeztek a kápolna falán. Ezek az oltár két oldalán találhatók meg: a bal oldali latin nyelven, a jobb oldali magyar nyelven tartalmazza a felszentelés emlékét.

.StációkA kápolna bejáratának két oldaláról szimmetrikusan indulnak a tetőre vezető lépcsősorok. Mindkét oldalon 5-5 teraszos lépcső, majd 25-25 lépcsőfok, összesen 30 süttői mészkőből faragott lépcső vezet fel a tetőre. A kör alakú kápolna tetejének domborulatából emelkedik ki a szintén kör alakú üvegtető.  A bejárati rész felett kis oromzaton kőkereszt található. Majd a kápolnához csatlakozó remetelak, szolgálati lakás teteje emelkedik ki, s ezen állnak a keresztek: Jézus és a két lator. A középső kereszt magasabb a szélsőknél, mintegy fél méterrel. A három szobrot ónból öntötték, két domborműrészből illesztették össze, s erősítették fel a keresztekre. A középső keresztbe az 1950-es években belecsapott a villám, s javítani kellett. A kápolnát létrehozó, illetve alapító Luczenbacher Pál arra törekedett, hogy a kiválasztott hely minél szebb legyen, s ez sikerült is neki. A település déli bejáratánál, a falu felett fekvő löszdomb tetejére épült stációsor és kápolna, gyönyörű kilátással a Dunakanyarra, ideális hely az elmélkedésre. Az esztergomi Szamár-hegytől és a Hideglelős-kereszttől kezdve a dömösi hegyekig belátható a Duna gyönyörű völgye. A Szamár-hegy Esztergomhoz tartozik. A Búbánatvölgy nyugati oldalán van, míg a Hideglelős-kereszt a keletin.